Jak prowadzić skuteczny telemarketing?

Telemarketing jest powszechnie wykorzystywanym narzędziem służącym do marketingu bezpośredniego. Jest on wyjątkowo skuteczny jako środek umożliwiający uzyskanie większego zainteresowania wśród społeczeństwa danymi dobrami bądź usługami lub pozwalający utrzymać komunikację z aktualnymi klientami. Jednak aby telemarketing był efektywny i przynosił wymierne rezultaty, musi być odpowiednio zaplanowany i przemyślany. Jak zatem prowadzić telemarketing, by był on skuteczny?

Długofalowe planowanie komunikacji

Reguły oddzwaniania, kalendarze agentów i klasyfikatory zaliczane są do narzędzi umożliwiających długoterminowe planowanie rozmów telefonicznych w zależności od indywidualnych potrzeb aktualnego lub potencjalnego klienta. Wykorzystanie odpowiednich programów takich jak np. Vtiger, umożliwia zgromadzenie bazy danych, w której znajdą się numery telefonów, informacje na temat danej osoby bądź firmy. Baza danych może być zapełniona zarówno aktualnymi klientami jak i potencjalnymi. Wykonując telefony do poszczególnych jednostek możliwe jest zaplanowanie w kalendarzu daty, a nawet godziny ponownego telefonu. W przypadku gdy zainteresowany lub aktualny klient nie odebrał telefonu możliwe jest ustawienie przypomnienia o wykonaniu ponownego połączenia np. za 2 godziny. Być może wtedy uda się nawiązać kontakt z daną osobą. Wykorzystując specjalne programy możemy tworzyć na bieżąco notatki odnośnie poszczególnych klientów, czym są zainteresowani, jakie mają potrzeby itd.

Czarna lista

Niekiedy zdarza się, że klient kategorycznie nie życzy sobie dzwonienia i składania ofert i propozycji. W takiej sytuacji może być on wciągany na czarną listę, tak by żadna osoba pracująca w firmie nie wykonywała do niego połączeń. Jest to niezwykle ważny element, gdyż takie działania chronią firmę przed irytacją ze strony klientów i zła opinią. Nieposzanowanie prośby klienta wiąże się z możliwością negatywnych konsekwencji, które wynikają z Ustawy o prawach konsumenta. Łamanie ustawy może skutkować nawet nałożeniem kary.

Skrypt rozmowy

Skrypt rozmowy, czyli inaczej scenariusz rozmowy. Może on zostać ułożony na podstawie odsłuchanych rozmów i w razie wszelkich zmian w ofercie może być swobodnie modyfikowany. Skrypt rozmowy jest szczególnie pomocny dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę na danym stanowisku i nie czują się jeszcze pewnie w prowadzeniu rozmów telefonicznych. Dzięki skryptowi każda osoba, która wykonuje telefon jest w stanie lepiej dopasować ofertę do potrzeb danego potencjalnego lub aktualnego klienta. Odpowiednio sformułowany skrypt umożliwia także uzyskanie dodatkowych niekiedy bardzo ważnych informacji na temat klienta, dzięki którym możliwe będzie dopasowanie specjalnie pod niego odpowiedniej oferty.

Nagrywanie rozmów telefonicznych

Wiele firm, aby zwiększyć skuteczność telemarketingu oraz bezpieczeństwo obu stron decyduje się na nagrywanie rozmów. Dzięki tego typu działaniom możliwe jest zbadanie efektywności skryptu, dzięki czemu możliwe będzie wykonanie na nim wszelkich poprawek. W przypadku wszelkich konfliktów na linii możliwe jest rozstrzygnięcie kto był prowodyrem rozpoczęcia sprzeczki. Nagrywanie rozmów umożliwia również  kontrolowanie czy praca wykonywana przez telemarketerów jest dokładna i rzetelna. Dzięki temu możliwe jest dopilnowanie, aby kadra zajmująca się wykonywaniem telefonów była jak najlepsza. Ponadto nagrania z rozmów mogą posłużyć do nauki nowych pracowników, dzięki czemu będą oni mogli nauczyć się na błędach innych, jak nie wykonywać rozmów lub na jakie elementy podczas konwersacji warto zwrócić uwagę.

Monitorowanie i kontrola

Stały monitoring wyników danej firmy umożliwia kontrolę pracy danego pracownika wykonującego telefony do klientów. Przełożony mając stały dostęp do aktualnych danych jest w stanie kontrolować listę zamkniętych kontaktów, zamówień, czarną listę. Jest on wstanie określić, ile czasu zajmuje rozmowa telemarketerów z klientami, ile trwa ich przerwa, ile czasu przeznaczają na sporządzenie notatek. Przełożony może wygodnie modyfikować kampanię, tak by jej efekty były jak najlepsze.

Telemarketing jest jednym z bezpośrednich sposobów marketingu. Rozmawiając z aktualnym lub potencjalnym klientem firma jest w stanie dopasować swoje oferty tak, by większa ilość osób była nimi zainteresowana. Rozmowy telefoniczne pozwalają efektywnie rozszerzać pulę klientów oraz pozyskiwać nowe zainteresowania. Skuteczny telemarketing wcale nie musi być nachalny, wystarczy że będzie dobrze zorganizowany i mądrze zarządzany.

IPT Call Center zapewnia telefoniczną obsługę klienta – zapraszamy na https://marketinginsider.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.